Hodnocení knihy Náhled e-knihy:

PDF

Epub
Pro půjčování e-knih musíte být přihlášeni.
Jak si půjčit e-knihu?

Vraní skála : místo vzpomínek na roky válečné i čas svobody /

Havránkovo neúplné autobiografické vyprávění se začíná odehrávat počátkem třicátých let minulého století, kdy se narodil v obci Svatá nedaleko od Berouna, jež byla "přilepená k východnímu okraji hlubokých křivoklátských lesů." Autor popisuje zvyky a tradice tohoto kraje, dětské hry, povinn...

Full description

Main Author: Havránek, Blahoslav, 1933-2017
Format: eBook
Language: Česky
Published: [Beroun] : Machart, 2012
Edition: Vyd. 1.
Subjects:
Tags: Add Tag
No Tags, Be the first to tag this record!
Summary: Havránkovo neúplné autobiografické vyprávění se začíná odehrávat počátkem třicátých let minulého století, kdy se narodil v obci Svatá nedaleko od Berouna, jež byla "přilepená k východnímu okraji hlubokých křivoklátských lesů." Autor popisuje zvyky a tradice tohoto kraje, dětské hry, povinnosti a zábavy, poutě a posvícení, zmiňuje se i o významných osobnostech, jež byly s jeho vsí spjaty, na straně druhé se však dotýká třeba i rybářské vášně, kterou "trpěla" značná část obyvatel tohoto regionu. Havránek nezapomíná ani na společenskou činnost, kterou zde zajišťovalo sokolstvo, dobrovolní hasiči nebo baráčníci. V neposlední řadě se však pochopitelně věnuje i protektorátním a válečným rokům, které i této malé osadě přinesly soustavné nebezpečí, ohrožení a dokonce i zmar lidských životů. Součástí knihy jsou dobové fotografie z autorova archivu, doplněné dále kresbami jeho přítele, výtvarníka Jiřího Vydry, rovněž rodáka ze Svaté.
Kniha rodáka a pamětníka z křivoklátského kraje zachycuje především vzpomínky na autorovo dětství, které v těchto místech prožil během druhé světové války a v prvních letech po jejím ukončení.
Physical Description: 123 s. : il. (některé barev.), portréty ; 20 cm
ISBN: 978-80-87517-35-2